Podwórko – domowe fanaberie

Dobrze wiemy, że dom to prawdziwa, wieczna skarbonka – zawsze jest coś do zrobienia, poprawy, naprawy lub ulepszenia. Po pierwsze niestety o rzeczy, które nabywamy, trzeba dbać i trochę stajemy się ich niewolnikami. Po drugie cały czas chcemy więcej lepiej i non stop dążymy do ideału.

Mimo niektórych uciążliwości prawie każdy marzy o swoim własnym domu, takim z podwórkiem, garażem i zielenią wokół. Miejsce, gdzie możemy wypocząć, a metraż powoduje, że wreszcie nie musimy wszystkiego upychać po kątach. kiedy już ten nasz wymarzony dom mamy, zaczynamy planować kolejne elementy, aby było nam jeszcze milej. Oto kilka możliwości, które warte są inwestycji.

Taras i aluminiowe zadaszenie tarasu

Wychodzisz na taras, opierasz się o balustradę i patrzysz na swój piękny ogród. Możesz na nim odpoczywać, spożywać posiłki, a nawet tańczyć. Tarasy często są uwzględniane już w projektach domu, natomiast w starszych budownictwach są one dobudowywane. Samodzielny projekt i montaż tarasu wymaga podjęcia kilku decyzji takich jak rodzaj podłogi, surowiec, z jakiego będą wykonane poręcze, zadaszenie. Na ogół idąc do sklepu budowlanego, można dostać oczopląsu. O ile o rodzaju podłoża decyduje reszta budynku i wysokość, na jakiej będzie taras to, co do dachu mamy większą dowolność. Aluminiowe zadaszenie tarasu jest dobrym wyborem, ponieważ przepuszcza do 65% światła. Nie każdy wie, że aluminiowe zadaszenie tarasu ma stelaż z aluminium, a reszta, czyli płyty, są z poliwęglanu.

Altana — namiot pośrodku ogrodu

Altana w ogrodzie może mieć podłogę wybrukowaną z kostki, parkiet niczym na weselach lub może być ustawiona na trawie. Altany można kupić w postaci namiotu z dopinanymi ścianami, składane z gotowych elementów altany drewniane lub własnej roboty. Altanki kojarzone są z potajemnymi spotkaniami zakochanych. Można w niej także spożywać posiłki, organizować uroczyste kolacje lub odpoczywać osłaniając się od ostrego słońca. Altana jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli mam mało zacienionych miejsc w ogrodzie.

Oczko/basen ogrodowy

Kto z nas nie chciałby mieć w ogrodzie basenu lub chociażby oczka wodnego. Tutaj dla każdego znajdzie się coś dobrego. Można mieć basem rozporowy lub taki jaki można zobaczyć tylko na filmach. Oczka wodne to wydatek rzędu kilkuset złotych. Można je wkopać albo skonstruować oczko z fontanną, wyłożone kamieniami i pompą oczyszczającą oraz rybkami. Wszystko zależy od tego, jakie mamy fundusze i ile chcemy na to poświęcić czasu.

Plac zabaw dla dzieci

Podobnie jak z oczkiem jest z placem zabaw dla dzieci – możemy poprzestać na piaskownicy albo zbudować domek na drzewie ze zjeżdżalnią, huśtawką itp. Taki plac zabaw możemy poskładać z gotowych plastikowych lub drewnianych elementów. W sklepach budowlanych znajdziemy w sezonie mnóstwo rozwiązań na każdą kieszeń, dopasowanych do wieku dziecka. Absolutnym hitem są wielkie trampoliny, które sprawią radość każdemu maluchowi. Bez obaw, nie musimy zastawiać całego ogrodu trampoliną – dostępne są różne rozmiary tego sprzętu. Kiedy staniemy się szczęśliwymi posiadaczami trampoliny, musimy zwrócić szczególną uwagę na siatkę zabezpieczającą, która otacza ją dookoła, jak i stan samej trampoliny oraz przetarcia, uszkodzenia itp. W trosce o bezpieczeństwo powinniśmy przed każdym rozpoczęciem zabawy bądź po jej zakończeniu sprawdzić stan zjeżdżalni, trampoliny czy huśtawki. Zanim usytuujemy plac zabaw w naszym ogrodzie, przemyślmy, w którym miejscu powinien on się znaleźć. Najlepiej z dala od bramy wjazdowej, w lekko zacienionym miejscu, ale także w dużej odległości od kwiatów, które mogłyby wabić groźne owady takie jak trzmiele, osy czy pszczoły.