Medycyna i prawo – kiedy występują w ducie?

Te dwie dziedziny – jedne z najtrudniejszych do opanowania przez człowieka czasem ściśle ze sobą współgrają. Kiedy pojawiają się razem, zazwyczaj oznacza to kłopoty, sprawę w sądzie lub poważny konflikt, uszczerbek na zdrowiu, dociekane swoich praw przez pacjenta. Zdarza się tak, że bez współpracy specjalistów tych dwóch dziedzin nie można rozwiązać wielu spraw.

Kiedy to medycyna i prawo pojawiają się w życiu człowieka w duecie i czy zawsze ma to swój negatywny wydźwięk? Niestety do lekarza idziemy, kiedy jesteśmy chorzy, do prawnika, kiedy mamy problemy prawne, więc jeśli potrzebujemy jednego i drugiego to raczej nie z powodu jakiegoś pozytywnego wydarzenia w naszym życiu.

Korzystamy z praw pacjenta

To robimy zazwyczaj nieświadomie i często niestety nie wiemy, co dokładnie nam się należy. Są szpitale na wysokim poziome, które szanują prawa pacjenta, jednak są i takie, które nie respektują ich do końca. Najczęstsze uchybienia to odmowa informacji na temat chorego. Każdy wie np. że o stan zdrowia chorego powinniśmy pytać lekarza, jednak pielęgniarki mogą powiedzieć nam o pewnych faktach np. czy pacjent ma temperaturę, czy i jaki lek dokładnie w tym momencie dostaje. Pielęgniarka może poinformować pacjenta lub jego rodzinę o jego parametrach i ma obowiązek wyjaśnić jakiej procedurze właśnie poddawany jest przez nią pacjent np. że pobiera mu krew na badania albo podaje lek przeciwbólowy, wymieniając nazwę. Nie może natomiast mówić o ogólnym stanie zdrowia, powodzeniu zabiegu, czy rokowaniach i planie leczenia. Drugim ważnym prawem jest obecność rodzica przy wszystkich procedurach medycznych, które są wykonywane przy dziecku, a nie wymagają wyjątkowej aseptyki. Niestety zdarza się jeszcze, że rodzice są wypraszani z gabinetów podczas pobierania krwi czy u dentysty, co nie jest zgodne z prawami pacjenta. Jeśli czujemy się w jakikolwiek sposób skrzywdzeni, zawsze możemy zgłosić się do rzecznika praw pacjenta.

Błąd medyczny i co wtedy

Co rusz słyszymy w telewizji lub czytamy w prasie o błędach medycznych, które doprowadziły pacjenta do utraty zdrowia, a nawet życia. Rodziny, o ile znajdą na to siłę w ciężkiej sytuacji, dążą do ukarania winowajcy i zadośćuczynienia. Dzięki temu mogą również uzyskać odszkodowanie lub rentę dla osoby, która utraciła zdrowie w wyniku zaniedbania. Takie sprawy są bardzo trudne, wymagają specjalnego podejścia. Jeszcze jakiś czas temu istniało przekonanie, że z lekarzami się nie wygra, a jednak coraz częściej takie sprawy są rozwiązywane na korzyść poszkodowanego. Niestety procesy mogą trwać bardzo długo i wymagają wielu opinii medycznych i zabrania dowodów. Niekiedy, aby przyspieszyć rozwiązanie sprawy, rodziny zgłaszają się do mediów. W tego typu problemach pacjenci i ich bliscy muszą mieć wsparcie adwokata, ponieważ bez tego nie mają szans. Można go znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę np. radca prawny Łódź.

Medycyna w sprawach kryminalnych

Medycyna w świecie przestępczym to chyba jednak z najmniej przyjemnych odsłon tej dziedziny, jednak jest ona tam bardzo potrzebna. Chociażby testy DNA przeprowadzane w laboratoriach są w stanie określić, kto dokonał przestępstwa na podstawie śladów biologicznych. Lekarze również wykonują badanie poglądowe tzw. obdukcję, która jest dowodem przemocy stosowanej wobec poszkodowanego i może być przedmiotem w sprawie. Kiedy natomiast w wyniku przestępstwa dojdzie do zgonu, patolodzy potrafią określić wiele szczegółów np. jaka była przyczyna śmierci, kiedy nastąpiła oraz wiele szczegółów na temat sprawcy.