Z czym wiąże się problem bezrobocia, i jakie są jego rodzaje?

W dzisiejszych czasach trzeba pracować. Ubrania, jedzenie, edukacja i czynsz, za wszystko trzeba płacić. Tylko skąd wziąć na to pieniądze? Musimy znaleźć pracę. A jeśli nie można znaleźć pracy? To jest problem nie tylko osobisty, lecz także problem wszystkich gospodarek rynkowych świata. Ten problem to bezrobocie.

Na rynku pracy jest jak na każdym innym rynku, szansę na znalezienie dobrej pracy mają osoby wykształcone i elastyczne. Jeśli koniunktura wzrasta, sytuacja bezrobocia koniunkturalnego może się poprawić. Tyczy się to tylko konkretnych zawodów. Co jeśli nie wzrośnie? Wtedy będziemy musieli się przekwalifikować. Jest to rodzaj bezrobocia koniunkturalnego. Polega ono na tym, że dane specjalizacje i zawody zostają wyparte przez nowo powstałe stanowiska o odmiennej specjalizacji.

Co jeśli nie mamy po prostu gdzie tej pracy znaleźć? Co jeśli nasze umiejętności i wykształcenie nie jest nikomu potrzebne? Bezrobocie strukturalne tyczy się natomiast całej gałęzi gospodarki. Wymaga ono rozwiązań systemowych tworzonych przez Państwo. Na poradzenia sobie z tym rodzajem bezrobocia nie ma innego sposobu niż przeniesienie się w inny region kraju, gdzie akurat jest zapotrzebowanie na pracowników o naszych specjalizacjach.

Kolejnym wyjściem jest także zmiana zawodu.

Innym rodzajem bezrobocia, jest bezrobocie utajone. Występuje ono wtedy, gdy w danej firmie czy instytucji pracuje zbyt dużo osób. Pracy dla jest za mało, aby zapewnić każdemu z osobna efektywny ośmiogodzinny dzień pracy. Często prywatyzacja jest powodem ujawnienia bezrobocia utajnionego.

Niestety bezrobocie zawsze jest obecne w gospodarce rynkowej, oczywiście najlepiej gdy jest ono małe. Niewielkie jest wtedy, gdy gospodarka sprawnie się rozwija, i kiedy ludzie chcą kupować dobra i usługi. Pracodawcy wówczas żeby sprostać potrzebom rynkowym muszą zwiększyć sprzedaż, co prawie zawsze wymaga zwiększenia liczby pracowników.