Sposoby na ładny zapach w domu

Jednym z głównych czynników warunkujących przyjemną atmosferę w domu jest właśnie przyjemny zapach. Pozwala on cieszyć się wolnym czasem po pracy oraz umożliwia odprężenie, które jest tak ważne po ciężkim dniu. Niejedna drogeria online, czy też sklep stacjonarny oferują najróżniejsze preparaty, które wspomagają odświeżenie powietrza i nadanie mu ulubionego aromatu. Jakie są najlepsze sposoby na ładny zapach w domu?

Wietrzenie pomieszczeń to podstawa świeżości w domu

Pachnący dom jest najlepszą receptą na to, aby czuć się w nim dobrze. Niestety, polski klimat, a szczególnie okres zimowy, nie bardzo sprzyja przyjemnym zapachom w mieszkaniu z tej prostej przyczyny, iż rzadko kiedy otwieramy szeroko okna, a te nowoczesne są bardzo szczelne i nie dostarczają odpowiedniej wentylacji. Niewietrzone pomieszczenia stanowią największy problem, szczególnie gdy w domu są zwierzęta i (na szczęście coraz mniej spotykane) osoby palce tytoń. Dodając do tego „zbiórkę” segregowanych odpadów, problem jest na wyciągnięcie ręki. Tymczasem systematyczne wietrzenie nie tylko polepsza atmosferę, ale również sprawia, iż szybciej się one nagrzewają. Specjaliści radzą, aby od czasu do czasu otworzyć szeroko okno i dobrze wywietrzyć pomieszczenie, zamiast trzymać je uchylone, wyziębiając dom.

Przyjemny zapach w domu zależy od panującej w nim higieny

Aby w domu panował przyjemny zapach, warto zadbać nie tylko o regularne wietrzenie, ale również o to, aby:

 • Najlepiej co dwa tygodnie zmieniać pościel;
 • Regularnie odświeżać zmywarkę;
 • Odpadki, szczególnie organiczne, systematycznie wyrzucać (świetnym rozwiązaniem jest młynek montowany w zlewozmywaku);
 • Od czasu do czasu czyścić pralkę (ona również może dostarczać niemiłych ważeń zapachowych);
 • Nie zostawiać w kuchni przekrojonej cebuli (niewykorzystana od razu staje się szkodliwa dla zdrowia oraz zostawia nieprzyjemną woń);
 • Co tydzień (a nawet częściej, zwłaszcza gdy jest to konieczne) zmieniać ręczniki;
 • Wymieniać regularnie (zgodnie z zaleceniami producenta) worki w odkurzaczach, ponieważ przepełnione sprawiają, iż urządzenie pracuje mniej efektywnie, a w dodatku zalegające w nich śmieci nieładnie pachną, co można wyczuć podczas odkurzania.

Odpowiednie zadbanie o higienę we wnętrzu jest połową sukcesu. Jednak aby w mieszkaniu jeszcze bardziej pachniało, warto sięgnąć po dodatkowe akcesoria, które oferuje niemal każda drogeria online, czy też ta ulokowana w centrum handlowym.

Drogeria online i nie tylko – sposoby na ładny zapach w domu

Dbając o odpowiednią higienę w domu i systematycznie wietrząc mieszkanie, zaleca się również skorzystać z preparatów odświeżających powietrze, które tą dostępne w każdej drogerii stacjonarnej i internetowej. Wprowadzają one do mieszkania ulubiony zapach, który pozwala na chwilę relaksu po ciężkim dniu w pracy. Istnieją również domowe metody, które pozwalają nadać mieszkaniu przyjemnego zapachu, a są nimi:

 • Jabłka rozłożone np. na szafce czy komodzie sprawią, iż wnętrze wypełni się ich zapachem. W przypadku gdy mają służyć jedynie temu, warto kupić kilka najtańszych, ale można również je systematycznie zjadać i uzupełniać zapasy;
 • Ziarna świeżej kawy włożone do miseczki i usytuowane np. na lodówce. To idealny sposób na pochłonięcie innych zapachów, a zarazem nadaniu pomieszczeniu przyjemnego aromatu świeżo mielonej kawy. Niestety trzeba je dość często zmieniać, ponieważ wietrzeją.
 • „jeż” zrobiony z połówki pomarańczy nabitej goździkami: takie pachnidło należy położyć na małym talerzyku i ulokować nad kaloryferem (ciepło pomoże wydobyć niepowtarzalny zapach cytrusów i goździków);
 • Palące się świece absorbują dym, a jeśli są zapachowe – emitują przyjemne wonie.