Piłka lekarska – zalety treningu

Piłka lekarska jest uznawana za wszechstronny przyrząd do ćwiczeń. Jej cechą charakterystyczną jest waga, którą można indywidualnie dostosować do potrzeb treningowych. To przybór niegdyś używany wyłącznie do rehabilitacji. Obecnie z jej zalet korzysta niejeden klub sportowy i klub fitness. Jakie są zalety treningu z wykorzystaniem piłki lekarskiej?

Piłka lekarska – dlaczego warto rozpocząć przygodę z tym przyborem do ćwiczeń?

Do głównych zalet, jakie niesie ze sobą piłka lekarska, można zaliczyć:

  • Urozmaicenie treningu – piłka lekarska daje możliwości wykonania wielu ćwiczeń w nowej odsłonie.
  • Progresja treningowa – wraz z nabyciem zaawansowania treningowego, można zwiększyć ciężar piłki lekarskiej.
  • Wszechstronny wpływ na organizm – z jej pomocą można aktywować całe ciało.
  • Bezpieczeństwo wykonania treningu – jej powierzchnia jest gładka, w związku z czym podczas upadku nie zrani naszego ciała.
  • Ciekawa forma zabawy – ćwiczenia z jej wykorzystaniem pomogą odstresować oraz rozluźnić ciało. Można ją wykorzystać w trakcie ćwiczeń polegających ma balansowaniu ciałem na piłce.
  • Wzmacnia efektywność tradycyjnych ćwiczeń – bez problemu można dostosować odpowiednią wagę do możliwości i potrzeb.
  • Pozytywnie wpływa na kręgosłup i prawidłową postawę ciała – utrzymanie napięcia w mięśniach odciąża kręgosłup oraz sprawia, że zwiększeniu ulega ruchomość stawów.

Piłka lekarska do ćwiczeń – o czym warto pamiętać podczas treningu?

Aby dodać do planu treningowego ćwiczenia z wykorzystaniem piłki lekarskiej, należy mieć opanowaną technikę podstawowych ćwiczeń, takich jak np. przysiady, wykroki czy brzuszki. Nieduże piłki lekarskie można z łatwością utrzymać pewnym chwytem, a ich ciężar wpłynie na zwiększenie intensywności lub trudności naszych treningów. Ćwiczenia z piłką lekarską należą do bardziej bezpiecznych niż te, z wykorzystaniem tradycyjnych ciężarków. Są one więc rekomendowane także dla początkujących.

Piłka lekarska – jak ułożyć plan treningowy z jej wykorzystaniem?

Przy pomocy piłki lekarskiej można wykonywać tradycyjne brzuszki. Należy ją trzymać z przodu klatki piersiowej lub za głową. Innym bardzo popularnym ćwiczeniem jest tzw. „Russia twist”. Bazuje ono na przekładaniu piłki lekarskiej z boku na bok, przy jednoczesnym uniesieniu nóg. Można wykonać to ćwiczenie, nie tylko leżąc, ale również w pozycji stojącej. To jedynie wybrane ćwiczenia z wykorzystaniem piłki lekarskiej. W ten sam sposób można postępować z innymi podstawowymi ćwiczeniami, tym samym tworząc ciekawy plan treningowy z wykorzystaniem piłki lekarskiej.