Piłka lekarska jest uznawana za wszechstronny przyrząd do ćwiczeń. Jej cechą charakterystyczną jest waga, którą można indywidualnie dostosować do potrzeb treningowych. To przybór niegdyś używany wyłącznie do rehabilitacji. Obecnie z jej zalet korzysta niejeden klub sportowy i klub fitness. Jakie są zalety treningu z wykorzystaniem piłki lekarskiej?
Piłka lekarska – dlaczego warto rozpocząć przygodę z tym przyborem do ćwiczeń?
Do głównych zalet, jakie niesie ze sobą piłka lekarska, można zaliczyć:
- Urozmaicenie treningu – piłka lekarska daje możliwości wykonania wielu ćwiczeń w nowej odsłonie.
- Progresja treningowa – wraz z nabyciem zaawansowania treningowego, można zwiększyć ciężar piłki lekarskiej.
- Wszechstronny wpływ na organizm – z jej pomocą można aktywować całe ciało.
- Bezpieczeństwo wykonania treningu – jej powierzchnia jest gładka, w związku z czym podczas upadku nie zrani naszego ciała.
- Ciekawa forma zabawy – ćwiczenia z jej wykorzystaniem pomogą odstresować oraz rozluźnić ciało. Można ją wykorzystać w trakcie ćwiczeń polegających ma balansowaniu ciałem na piłce.
- Wzmacnia efektywność tradycyjnych ćwiczeń – bez problemu można dostosować odpowiednią wagę do możliwości i potrzeb.
- Pozytywnie wpływa na kręgosłup i prawidłową postawę ciała – utrzymanie napięcia w mięśniach odciąża kręgosłup oraz sprawia, że zwiększeniu ulega ruchomość stawów.
Piłka lekarska do ćwiczeń – o czym warto pamiętać podczas treningu?
Aby dodać do planu treningowego ćwiczenia z wykorzystaniem piłki lekarskiej, należy mieć opanowaną technikę podstawowych ćwiczeń, takich jak np. przysiady, wykroki czy brzuszki. Nieduże piłki lekarskie można z łatwością utrzymać pewnym chwytem, a ich ciężar wpłynie na zwiększenie intensywności lub trudności naszych treningów. Ćwiczenia z piłką lekarską należą do bardziej bezpiecznych niż te, z wykorzystaniem tradycyjnych ciężarków. Są one więc rekomendowane także dla początkujących.
Piłka lekarska – jak ułożyć plan treningowy z jej wykorzystaniem?
Przy pomocy piłki lekarskiej można wykonywać tradycyjne brzuszki. Należy ją trzymać z przodu klatki piersiowej lub za głową. Innym bardzo popularnym ćwiczeniem jest tzw. „Russia twist”. Bazuje ono na przekładaniu piłki lekarskiej z boku na bok, przy jednoczesnym uniesieniu nóg. Można wykonać to ćwiczenie, nie tylko leżąc, ale również w pozycji stojącej. To jedynie wybrane ćwiczenia z wykorzystaniem piłki lekarskiej. W ten sam sposób można postępować z innymi podstawowymi ćwiczeniami, tym samym tworząc ciekawy plan treningowy z wykorzystaniem piłki lekarskiej.