Podczas kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa okazało się, że niemiecka gospodarka bardzo potrzebuje polskich rąk do pracy. Zamknięte granice i brak możliwości przemieszczania się odcięły niemieckich producentów żywności od polskich pracowników. Pokazuje to między innymi, że praca dla Polaków w Niemczech to nadal otwarty temat i niedługo być może będzie warto zastanowić się na zamieszkanie za Odrą, niekoniecznie daleko od polskiej granicy.
Czy opłaca się przenosić na stałe do Niemiec tuż przy granicy z Polską?
Odkąd w 2011 roku Niemcy odblokowali swoje granice przed pracownikami z Polski, wielu mieszkańców przygranicznych województw podjęło pracę po drugiej stronie Odry. Najbardziej przedsiębiorczy przyjęli ofertę lokalnych władz tuż za granicą, które w obawie przed wyludnianiem miast i miasteczek na miejsce Niemców przenoszących się do zachodnich landów postanowili wprowadzić lokatorów zza swojej wschodniej granicy. Wówczas można było na preferencyjnych warunkach zamieszkać w opustoszały w blokach we wschodnich Niemczech i podjąć tam pracę, która przynosiła dużo wyższe zarobki niż adekwatne zajęcie w Polsce. Czy to rzeczywiście było opłacalne?
Kredyt w Niemczech to otwarta sprawa. Kiedy można korzystać z tutejszych udogodnień?
Tu dochodzimy do najważniejszej kwestii: tak zwanych kosztów życia, które sprawiają, że dużą część zarobionych pieniędzy pochłania codzienność, w Niemczech akurat nie należąca do najtańszych. To nie tylko ceny za towary, ale także wyjątkowo drogie usługi, które znacznie podrażają codzienną egzystencję u naszych zachodnich sąsiadów. Dlatego większość osób podejmujących pracę nawet tuż za granicą mimo zameldowania czy nawet okresowego zamieszkania na stałe jednak egzystuje w Polsce. Obecnie to najbardziej opłacalne rozwiązanie, ponieważ wciąż można pracować, zarabiać, a nawet wziąć kredyt w Niemczech, kupić na raty samochód, korzystać z tamtejszych biur podróży czy robić zakupy przez internet dzięki kontu w niemieckim banku.
Co przyniesie przyszłość? Sytuacja może się zmienić
Być może sytuacja niedługo ulegnie zmianie i kredyt w Niemczech nie będzie wyłącznym bonusem dla osób zameldowanych w jednym z tamtejszych landów. Niektórzy utrzymują, że po obecnym kryzysie pojawi się dużo więcej zachęt dla Polaków, którzy chcieliby na stałe przenieść się do Niemiec, na przykład jeśli już znają tamtejszy rynek pracy, sprawnie posługują się językiem i mogą w ten sposób uzupełnić braki w zapotrzebowaniu pracodawców. Na razie jednak nie ma sygnałów, że taka sytuacja miałaby się radykalnie zmienić już teraz.