Kampery cieszą się największą popularnością w sezonie letnim. Poza tym okresem stoją zapomniane czasem nawet kilka miesięcy. Jakie akcesoria do kamperów będą miały swoje zastosowanie na czas postoju? Co zrobić na koniec sezonu, by w kolejnym nie spotkały nas przykre niespodzianki?
Po pierwsze przegląd i bezpieczeństwo.
Po sezonie warto sprawdzić auto pod względem technicznym. Nawet jeżeli ma przegląd, to nie zbankrutujesz, kiedy ktoś sprawdzi wszystkie najważniejsze części po okresie intensywnego użytkowania. Ty zaoszczędzisz sobie czasu i nerwów przed kolejnym wyjazdem, gdyby się okazało, że coś trzeba nagle naprawiać. Poza tym rozkładając sprawy techniczne na cały rok unikniesz kumulacji kosztów, która w okresie urlopowym raczej nie jest Ci potrzebna. Oczywiście przed następną podróżą powtarzamy przegląd mimo, tego zrobionego na koniec wakacji. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, bo w tym przypadku chytry może stracić więcej niż dwa razy. Kampery wyposażone są też w dwa akumulatory. Jeden rozruchowy, taki jak w normalnym samochodzie, drugi spoczynkowy skąd brany jest prąd na postojach. Ten drugi koniecznie wyjmij i zostaw w suchym i ciepłym miejscu, szczególnie gdy kamper spędza zimę na powietrzu. Akumulator rozruchowy jest nieco bardziej wytrzymały, ale i tak sugeruje się, żeby co jakiś czas uruchomić pojazd, a nawet zabrać na krótką przejażdżkę choćby po parkingu.
Zabezpiecz powierzchnie – zarówno te w środku, jak i na zewnątrz
Kamper to nie jest mała inwestycja, więc warto dbać o wszystkie jego elementy by służyły nam możliwie długo. Zewnętrzny lakier warto pokryć specjalnymi środkami, które zabezpieczą go przed warunkami atmosferycznymi i matowieniem. Sprawdzi się tu klar, twardy wosk, czy inne powłoki ochronne. Wnętrze również można oczyścić tak by przed kolejnym sezonem wymagało tylko sprzątania związanego z zalegającym kurzem. Dokładnie posprzątaj wnętrze. Odkurz nie tylko podłogi, ale też kanapy i materace. Powierzchnie płacie, typu blaty może zabezpieczyć folią. Następnie udaj się na ozonowanie wnętrza. Dzięki temu zapachy, roztocza i grzyby, które się zbierały przez lato zostaną usunięte i nie zaskoczą Cię nieznośnym odorem przy otwieraniu po kilku miesiącach zamknięcia. Pamiętaj, że ozon czyści również instalację klimatyzacyjną i wentylacyjną auta. Z tego względu warto przed tym procederem wymienić choćby filtr w klimatyzacji.
Akcesoria do kamperów na zimę, które mogą się przydać.
Co prawda kamper w okresie chłodniejszych miesięcy stoi i właściwie nie wymagamy od niego większej funkcjonalności, to jest kilka rzeczy, które warto mieć, by w kolejnym sezonie wszystko sprawnie oczyścić i móc się cieszyć domem na kółkach. Akcesoria do kamperów przydatne zimą nie są z nimi w oczywisty sposób związane. Możemy je też spotkać w innych miejscach gdzie przechowujemy kolokwialnie mówiąc graty, które chwilowo są nieużywane, a więc np. piwnice, strych, czy skrzynia na pościel pod łóżkiem. Idealnie sprawdzą się worki próżniowe, w które zapakujesz wszelkie artykuły tekstylne używane w podróży. Dzięki temu pościel, poduszki, zasłony, czy pokrowce z kanap będą zabezpieczone przed wilgocią i kurzem. Na początku sezonu tych worków nie musisz wyrzucać do domu. W sezonie na pewno znajdziesz parę rzeczy, które zabierz na wszelki wypadek, czy przyjazd gości, a mając swoją normalną objętość zajmowały by za dużo miejsca, które w kamperze jest na wagę złota. Schowaj tam grubsze bluzy, pościel na zmianę, czy zapasowe koce lub ręczniki, a także poduszki na meble ogrodowe. Dodatkowo po sezonie włóż do kampera kilka pochłaniaczy wilgoci. W Polsce okres jesienno zimowy jest wilgotny, wietrzny i zimny, więc nawet zaparkowany w garażu pojazd może przesiąknąć lekką stęchlizną przez ten czas.