Jak dobierać igły do szytego materiału?

Zastosowane w trakcie szycia igły są uwarunkowane materiałem poddawanym obróbce. Kiedy igła jest dobrze dobrana, oznacza to sprawne oraz bezproblemowe przepuszczanie ściegu, dlatego cały proces szycia staje się o wiele przyjemniejszy. Dzianiny drukowane wymagają innych igieł, tak samo jak jeans czy skóra. Warto poznać różnice między nimi.

Materiał a grubość igły

W trakcie szycia korzysta się z wielu materiałów, dominują dzianiny drukowane, jednakże jest też bawełna, len, wełna, skóra, itd. To właśnie one wpływają na wybór igły, gdyż posiadają różne rodzaje ostrzy. Kiedy wziąć pod uwagę najmniej skomplikowany podział, można wskazać na ostrza okrągłe i ostre. Z kolei w przypadku kształtu, korzysta się z igieł zwykłych i kulistych. Ich wybór nie jest przypadkowy, ale warunkuje się go materiałem przeznaczonym do szycia. Ostrza dzielą się na wąskie, normalne oraz stożkowe. Pierwszy rodzaj sprawdzi się najlepiej w trakcie szycia krytego oraz obróbki gęstych tkanin, które powstały przy pomocy cienkich nitek. Ostrze ma za zadanie przecinać nitki tkanin, dlatego nie jest to najlepszy wybór, kiedy ma się do czynienia z dzianiną. W przypadku igieł normalnych, ostrze jest delikatnie zaokrąglone, dlatego znane jest również jako uniwersalne. Może posłużyć, kiedy poddaje się obróbce dzianiny drukowane, bawełnę oraz inne materiały, które nie mają większych wymagań. To właśnie ten model znajduje się przede wszystkim w domowych maszynach do szycia, gdyż do takich przeróbek oraz niewielkich zadań sprawdzą się znakomicie. Dostępne są również ostre ostrza. Ich stosowania wymaga  obróbka folii, laminatów, materiałów powlekanych oraz skóry.

Jak dostosować igły do używanych materiałów?

Używane w trakcie szycia materiały wymagają stosowania odpowiednich igieł. Wybór jest uwarunkowany rodzajem oraz strukturą materiału, duże znaczenie odgrywa także rodzaj nici i zastosowane ścięgna. Największe grono osób decyduje się na korzystanie z modeli uniwersalnych, gdyż sprawdzą się niemalże zawsze, bez względu na to, czy szyje się dzianiny drukowane, a może bawełnę. Igły mają średnią grubość oraz dobrze radzą sobie z projektami krawieckimi. Jednak w przypadku profesjonalnego szycia warto precyzyjnie dobierać stosowane narzędzia.

Igła do mikrowłókien przeznaczona jest do szycia jedwabiu, grubo tkanych poliestrów, sztucznej skóry i futer. Charakteryzuje się smukłym wyglądem oraz ostrością, dzięki czemu można uniknąć problemów w trakcie przebijania materiału.

Igła do stretchu sprawdzi się najlepiej, kiedy projekt krawiecki składa się z tkanin elastycznych, ale można stosować ją również w przypadku dzianin. Posiada zaokrąglone ostrze, dzięki czemu rozmiar oczka w trakcie szycia powiększa się i przy pomocy nitek można stworzyć atrakcyjny ścieg.

Niektóre igły posiadają „kulkę” i warto je stosować, kiedy korzysta się z dzianin. Ten model igły posiada zaokrąglone ostrze, dlatego nie niszczy włókien i nie puszcza ściegu.

Jeans to bardzo popularny materiał używany przede wszystkim do produkcji spodni, dlatego z myślą o nim powstały specjalne igły. Ich grubość waha się między 90 a 100 i z reguły mają niebieski uchwyt. Budowa igły jest dopasowana do grubości jeansu oraz właściwych nici, które doskonale się sprawdzają w trakcie obróbki tego materiału.

Igła do skór używana jest w przypadku materiałów o ciągłej strukturze, wymienia się wśród nich skórę, vinyl oraz papier. Posiadają ostrze tnące, które tworzą otwory w materiale. Nitka nie ma większych problemów z przejściem przez materiał,  właśnie w taki sposób powstaje trwały ścieg.

Ostatni rodzaj to podwójna igła, którą stosuje się przede wszystkim do zdobienia gotowej odzieży. Grubość powinna być dostosowana do obrabianego materiału.