Dobre siedzisko pod prysznic – czyli jakie?

Komfort w trakcie codziennych czynności pielęgnacyjnych i kąpieli to istotna kwestia dla każdego z nas. Dlatego zadbanie o wygodę strefy natryskowej oraz wyposażenie jej w siedzisko prysznicowe (np. krzesło pod prysznic) jest rozwiązaniem zadowalającym wszystkich domowników. Jakie siedzisko prysznicowe warto wybrać?

Siedzisko pod prysznic – w jakim przypadku warto kupić?

Kąpiel pod prysznicem przeważnie kojarzy się z pozycją stojącą, którą wymusza konstrukcja kabin natryskowych. Jednak w trakcie wykonywania czynności higienicznych na stojąco nie każdy czuje wystarczający komfort kąpieli. Często okazuje się, iż stanowi to spore wyzwanie dla osób starszych oraz niepełnosprawnych i to właśnie z myślą o nich należy pomyśleć o wyposażeniu łazienki w np. krzesło pod prysznic. Dzięki niemu osoby z ograniczeniami ruchowymi, jak i seniorzy poczują się swobodniej, będzie im wygodniej i podczas kąpieli mniej się zmęczą. Pozycja siedząca będzie dla nich również bezpieczniejsza – dzięki niej ryzyko poślizgnięcia się jest o wiele mniejsze.

Krzesło pod prysznic zostanie również docenione nie tylko przez osoby niepełnosprawne i starsze. Dla pozostałych takie rozwiązanie będzie idealnym udogodnieniem podczas pielęgnacji ciała – ułatwi np. depilację nóg w trakcie kąpieli.

Taboret, krzesło pod prysznic – rodzaje siedzisk pod prysznic

Siedziska pod prysznic mogą być montowane na stałe. Takie krzesło pod prysznic montuje się bezpośrednio do ściany. Wyróżniamy trzy rodzaje siedzisk montowanych na stałe. Najsolidniejsze i odporne nawet na duże obciążenia są siedziska pod prysznic nieskładane – nie mają zawiasów, które często osłabiają takie konstrukcje. Mimo wszystko najczęściej wybierane są pozostałe dwa modele siedzisk pod prysznic – uchylne lub składane. Pierwsze mocuje się najczęściej na zawiasach, które samoczynnie składają krzesełko pod prysznicem po jego odciążeniu, a drugie montuje się na solidnych wspornikach. Oba modele cechują się dużą praktycznością, ponieważ zajmują niewiele miejsca w kabinie prysznicowej.

  • Krzesło pod prysznic – można je w każdej chwili wyjąć z kabiny. To siedzisko ma oparcie, które często jest niezbędne dla zapewnienia wygody osobom niepełnosprawnym.
  • Taboret pod prysznic – jest rodzajem siedziska, które nie jest montowane na stałe. Można go wyjąć z kabiny i odstawić na bok. Taborety pod prysznic mają bardzo prostą konstrukcję, ponieważ składają się jedynie ze stelaża i siedziska.

Taboret i krzesło pod prysznic – jaki materiał jest najlepszy?

Siedziska pod prysznic powinny być odporne na obciążenia i trwałe. Dlatego podczas wyboru stołków i taboretów pod prysznic należy przede wszystkim sprawdzić, z czego zostały one wykonane. Stelaż może być zrobiony ze stali węglowej czy nierdzewnej lub z aluminium. Natomiast siedzisko krzesła pod prysznic zapewni właściwą trwałość, jeśli będzie stworzone ze wzmocnionego tworzywa sztucznego.

Co warto wziąć pod uwagę, kupując krzesło pod prysznic?

Warto dodatkowo zwrócić uwagę na kilka drobnych kwestii w trakcie wyboru siedziska pod prysznic:

  • Na nóżkach stołków i taboretów pod prysznic powinny znaleźć się nakładki antypoślizgowe, które gwarantują bezpieczeństwo w czasie kąpieli;
  • materiał wykonania krzesełek pod prysznic powinien być łatwy do utrzymania w czystości – należy regularnie czyścić siedzisko, aby zadbać o higienę osób, które z niego korzystają.
  • Na siedzisku taboretu pod prysznic powinny być umieszczone otwory, które w czasie kąpieli zapobiegną gromadzeniu się w nim wody;
  • siedzisko stołka pod prysznic powinno być przyjemne w dotyku, ciepłe oraz zapewnić właściwy komfort użytkownikowi.