Wiosenne porządki w garażu pozwalają odkryć wiele dawno nieużywanych sprzętów, z którymi trudno się rozstać. Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają pomysły, gdzie trzymać te wszystkie rzeczy jest właśnie domek narzędziowy. Odpowiednio dobrana wersja kolorystyczna, rozmiar oraz materiał pozwolą na zachowanie porządku wśród wszelkiego rodzaju akcesoriów ogrodniczych, oraz ich odpowiednie przechowywanie, a zarazem pozostawią garaż wolnym na sprzęty motoryzacyjne oraz jest on estetycznym elementem przestrzeni ogrodowej.
Jak wybrać właściwy domek narzędziowy?
Domki narzędziowe różnią się parametrami technicznymi: wielkością, kształtem oraz materiałami, z których powstały. Różnią się również sposobem, w jaki są montowane. Istotnym elementem przy wyborze domku narzędziowego jest jego rozmiar. Warto skupić się na tym, by zaplanować co będzie w nim przechowywane oraz dopasować go do typu ogrodu. Dla niewielkich akcesoriów i kosiarki wystarczy domek 200×130 cm. Warto jednak wybrać większe modele, które umożliwiają schowanie również mebli ogrodowych lub rowerów.
Najczęściej domki narzędziowe zbudowane są na planie kwadratu lub prostokąta. Dach jest spadzisty, co uniemożliwia zalewanie domku. Gotowe domki narzędziowe są zaplanowane w ten sposób, aby były jak najbardziej ustawne.
Domki narzędziowe – drewniane, plastikowe czy metalowe?
Zdecydowanie najpopularniejszym tworzywem domków ogrodowych jest drewno sosnowe. To tani, a zarazem stosunkowo dobry materiał. Warto wiedzieć, iż drewno należy systematycznie konserwować (np. bejcą). Jest to jednak duża zaleta, ponieważ umożliwia na zmianę koloru domku i odświeżenie go co jakiś czas. Drewniane domki są droższe w porównaniu z domkami wykonanymi z innych materiałów. Metalowe domki narzędziowe nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji – wystarczy je raz na jakiś czas umyć. Mają jednak rzucającą się w oczy wadę, a mianowicie latem bardzo nagrzewają się w środku, a zimą jest w nich bardzo zimno. Domek plastikowy natomiast jest lekki i łatwy w montażu, jednak po kilku latach jego kolor może blaknąć.
W jaki sposób zagospodarować domek narzędziowy?
Głównym elementem wyposażenia domku narzędziowego są półki. Gdy nie ma ich w standardzie, najlepszym i zarazem najłatwiejszym rozwiązaniem będzie dorobienie ich w drewnianym domku. Przyda się również okno, które dostarczy do wnętrza odpowiednią ilość naturalnego światła. Co więcej, otwierane okno poprawi wentylację w domku narzędziowym. Taki domek ogrodowy może być połączony z pergolą lub drewutnią.
Jak prawidłowo usytuować domek narzędziowy?
W przypadku podjęcia decyzji o zakupie domku narzędziowego nie należy ustawiać go bezpośrednio na gruncie. Zaleca się zamontować go na warstwie zabezpieczającej. Mogą nią być betonowe bloczki albo wylewka. Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie na spodzie kostki brukowej lub żwiru. Należy jednak pamiętać, iż żwir powinien być bardzo dobrze utwierdzony. Domek narzędziowy należy usytuować w miejscu mało reprezentującym ogrodu. Dobrze, jeśli będzie on postawiony niedaleko ogrodzenia lub blisko warzywniaka. Ze względów logistycznych domki narzędziowe transportowane są na palecie. Gotowe modele mają najczęściej zbudowane ściany, a montaż polega na ich połączeniu z dachem. Klienci mają możliwość montażu domku narzędziowego na ich własnej działce. W przypadku gdy domek ma być budowany od podstaw, warto wiedzieć, że taka niewielka budowla nie wymaga zezwolenia budowlanego.
Jakie są zalety domków narzędziowych?
Do głównych zalet domków narzędziowych należą:
- możliwość przechowania w okresie zimowym akcesoriów ogrodowych, które uległyby uszkodzeniu na zewnątrz w tym okresie;
- możliwość składowania akcesoriów ogrodowych użytku dziennego;
- przeniesienie magazynowanych rzeczy z garażu do domku narzędziowego, daje garażowi drugie życie;
- stanowi element estetyczny ogrodu.