Biokominek to urządzenie, które coraz częściej można spotkać w nowoczesnych wnętrzach. Swoją popularność zawdzięcza swojej uniwersalności, dzięki której można usytuować go w dowolnym miejscu, oraz tym, iż jest on na biopaliwo — a więc jest to on ekologiczny. Jakiś są wady i zalety tego urządzenia?
Biokominek mały i duży — wszystko, co musisz wiedzieć o tego typu kominkach
Biokominki są nowoczesnym wcieleniem kominków, w których paliwem jest tzw. biopaliwo, powstałe na bazie alkoholu etylowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków biokominki nie emitują dymu ani zapachu, a po wypaleniu biopaliwa nie pozostaje popiół. Dzięki swojej ekologicznej strukturze kominki zyskały przedrostek bio-. Nowoczesne modele biokominków przyjmują bardzo intrygujące, czasem futurystyczne formy.w związku z powyższym są one ciekawym pomysłem na zdrową o klasyczną dekorację wnętrza. Taki biokominek mały można umieścić zarówno w salonie, jak i w sypialni czy kuchni.
Dlaczego zainwestować w biokominek — zalety takiego rozwiązania
Ze względu na to, że biokominki nie wymagają podłączenia do komina, każdy może mieć swój — nawet w bloku. Dzięki kominkom na biopaliwo można w atrakcyjny sposób „przeszklić” fragment ściany oraz decydować o tym, czy w danej chwili wypalić ją płomieniem, czy nie. Biokominki nadają się do umieszczenia zarówno we wnętrzach, jak i na balkonie, tarasie czy patio. Mobilny biokominek mały można w każdej chwili schować, np. po okresie zimowym lub korzystać z niego jedynie w wybranych momentach. Nowoczesny Biokominek zawsze przykuwa wzrok oraz jest wyjątkową dekoracją wnętrza. Mobilny charakter biokominka sprawia, iż można nim dekorować przestrzeń sypialni, salonu czy łazienki wedle uznania. Biopaliwo do biokominków, ze względu na bezdymne j bezwonne spalanie, jest produktem ekologicznym.
Biokominki — jakie są wady takiego rozwiązania?
Negatywnych aspektów związanych z biokominkami jest niewiele, jednak warto o nich pamiętać przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie:
- Biokominek mały, jak i duży nie może stanowić głównego i jedynego źródła ogrzewania domu, ponieważ ma zbyt małą moc grzewczą oraz nie podoła kompleksowemu i równomiernemu ogrzewaniu całego domu. W przypadku biokominków konieczne jest instalowanie ogrzewania centralnego.
- Pomimo faktu, iż biopaliwo do kominka spala się bezdymowo, to wnętrze, w którym korzysta się z tego urządzenia, powinni być regularnie wietrzone. Na skutek spalania biopaliwa do atmosfery uwalniana jest para wodna zawierająca dwutlenek węgla.
- Największą wadą biokominka jest ceną biopaliwa litr standardowego biopaliwa to koszt oscylujący w granicach 9-15 zł, a przeciętne jego zużycie wynosi około 1,5 litra na 3 godziny użytkowania.