Bambus – materiał o wielu zastosowaniach

Bambus – materiał o wielu zastosowaniach

Tkanina bambusowa jest określana jako naturalna, delikatna i bardzo wytrzymała. Z tego względu pieluchy bambusowe czy skarpetki cieszą się coraz większą popularnością. Jednak to nie jedyny sposób na wykorzystanie bambusa. Co jeszcze można z nim zrobić i jakie są zalety jego używania?

Jakie właściwości ma tkanina bambusowa?

Pieluchy bambusowe czy odzież wykonana z bambusa charakteryzują się miękkością oraz przewiewnością, mają także właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne. To doskonały wybór dla dzieci, gdyż tkanina bambusowa dobrze chłonie wilgoć oraz świetnie chłodzi. Jest to materiał mniej wytrzymały niż bawełna i wymaga nieco skomplikowanych działań w trakcie produkcji.

Pieluchy bambusowe są zdecydowanie miększe niż modele wykonane z bawełny, gdyż materiał zawiera wiele niewielkich otworów, które zapewniają optymalny poziom oddychania. W praktyce oznacza to świetną wentylację oraz pochłanianie wilgoci. Te cechy są szczególnie przydatne w trakcie produkcji skarpetek.

Włókna tkaniny bawełnianej są idealnie gładkie oraz okrągłe, co redukuje tarcie i sprawia, że można uniknąć podrażnień skóry. Jest to szczególnie ważne dla najmłodszych użytkowników. W tkaninie nie rozwijają się bakterie oraz grzyby, dlatego to rozwiązanie wprost idealne dla dzieci oraz osób zmagających się z problemami skóry. Włókna bambusowe doskonale zatrzymują szkodliwe patogeny, co sprawia, że nasze ciało nie wytwarza brzydkiego zapachu, to także zabezpieczenie przed chorobami dermatologicznymi.

Dlaczego warto wybrać tkaniny bambusowe?

Bambus to jeden z najbardziej obiecujących surowców odnawialnych. Jest to uwarunkowane szybkim tempem wzrostu oraz ekologiczną uprawą – nie wymaga żadnych pestycydów oraz nawozów sztucznych. Pieluchy bambusowe, skarpety, bluzki i szaliki są więc zdecydowanie bardziej ekologiczne niż chociażby bawełna – olbrzymie plantacje niszą ekosystem i negatywnie wpływają na stan naszej planety. Mimo iż proces produkcji tkaniny bambusowej wymaga użycia substancji chemicznych, które przedostają się do powietrza i wody, trudno jest znaleźć w pełni ekologiczny proces produkcji odzieży. Z tego względu sprzedaż używanych ubrań i rezygnacja z nadmiernego kupowania to najlepsze, co można zrobić dla środowiska.