7 praktycznych rozwiązań dla Twojej łazienki

taboret prysznicowy

Przygotowanie do remontu łazienki musi być zaplanowane. Wydaje ci się, że wystarczy kupić meble i wstawić pralkę? Należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, co może się przydać w tym miejscu. Praktyczny może się okazać, chociażby taboret prysznicowy, który znacznie ułatwi nam codzienną toaletę.

Co jest kluczowe przy remontach łazienki?

Jest cała masa zagadnień, które muszą być poruszone, jeśli chodzi o łazienkę. Przede wszystkim musi to być miejsce, gdzie będziemy się czuli komfortowo. Na to z kolei będzie się składać praktyczność, czyli wygoda, ale to także sama estetyka. Problemem może się na przykład okazać mobilność, gdy jesteś po wypadku albo jesteś osobą starszą. Koniecznie, więc trzeba zamontować mocne uchwyty, a na pewno warto kupić także taboret prysznicowy. Jeżeli nie wiemy, które artykuły wybrać, to dobrze jest się poradzić takiego doradcy.

Jaką wielkość ma mieć łazienka?

Projektowanie łazienki to oczywiście będzie kolorystyka i rozmaite odcienie. Meble muszą mieć odpowiedni kształt, ale być także bardzo funkcjonalne. Kluczowe jest też to, że takie miejsce urządzamy po prostu dla siebie. Musimy się tu czuć komfortowo tak, abyśmy byli zadowoleni z remontu. Przede wszystkim trzeba, więc wymierzyć łazienkę. Jeżeli mamy większy dom i większe potrzeby to można pomyśleć o powiększeniu tego pomieszczenia.

Które płytki będą pasować najlepiej do łazienki?

Płytki do łazienki to jest jeden z większych problemów. Te ceramiczne wyroby występują w bardzo wielu wariantach kolorystycznych. Naczelną zasadą jest to, aby były one dopasowane stylistycznie do mebli i oczywiście koloru ścian, a także sufitu. Pamiętaj, że wzory i faktura płytek będą generować cały klimat i stylistykę łazienki. Jeśli chodzi o małe pomieszczenia, to rekomenduje się jasne kolory, a w dużych zaleca się stosowanie kontrastu ciemnych i jasnych płaszczyzn.

Czy w łazience jest odpowiednia ilość światła?

Niejednokrotnie konsumenci, urządzając łazienki, upominają się o oświetlenie. A przecież odpowiednio dobrane i rozmieszczone potrafi nadać pomieszczeniu całkiem inny styl i wizualnie nawet je powiększyć. Mogą to być, więc punktowe światła zamontowane na suficie albo przy lustrze. Często też stosuje się kinkiety. Najważniejsze, abyśmy pamiętali, aby wszystkie te lampy miały niezależne łączniki.

Czym jest wydzielenie stref w łazience?

Na pierwszy rzut oka jako amatorzy możemy tego nie dostrzegać, ale nawet w bardzo małej łazience można wydzielić pewne strefy, które będą do pewnego stopnia integralne stylistycznie. Może to być, więc część kąpielowa, w której będzie wanna albo kabina prysznicowa, gdzie ustawiony jest taboret prysznicowy. Ta przestrzeń powinna być oddzielona od toalety i umywalki. Często stosuje się po prostu ścianki działowe, co może optycznie skuteczniej wydzielić aneksy.

Pamiętaj o wydzieleniu miejsca na pralkę

Jeżeli decydujesz się na poważny remont łazienki, to warto pomyśleć o tym, aby wydzielić osobne miejsce dla pralki. Jest to urządzenie potrzebne, ale dobrze jest je ukryć, podnosząc wówczas estetykę pomieszczenia. Można tu wydzielić taką swoistą mini pralnię albo wnękę czy też zabudowę. Powinno się tam znajdować również miejsce na proszki do prania oraz środki czystości. Nie zapominajmy również o tym, że pralka w takim wydzielonym miejscu musi mieć około 10 cm wolnej przestrzeni z tyłu, a także 2 cm po bokach.

W kabinie prysznicowej ważny jest nie tylko taboret prysznicowy

Gdy decydujemy się na wykorzystanie kabiny prysznicowej, to pamiętajmy o tym, aby zastosować nie tylko wygodny taboret, ale rozwiązanie bardzo teraz modne, czyli kabiny bezprogowe zwane „walk-in” z podłogą wyłożoną kaflami.

Sercem wygodnej łazienki może być wanna

Oczywiście, jeśli kochasz długie gorące kąpiele, to warto zainwestować w wolnostojącą wannę. Na jej wykorzystanie musi jednak pozwalać metraż. Poza tym model powinien być elegancki. W ten sposób możesz sobie zapewnić efekt luksusu. Wanny mogą być nowoczesne albo minimalistyczne lub nawiązujące do stylu retro.