Tradycyjny „otwarty” taras poza wieloma zaletami posiada również pewne ograniczenia. Można z niego korzystać wyłącznie przy sprzyjającej pogodzie. Inną sprawą jest taras zadaszony, w którym można przebywać również w czasie deszczu. Jeszcze innym pomysłem jest pełna zabudowa tarasu, np.: dzięki montażowi ogrodu zimowego. Czy warto decydować się na taki krok?
Ogród zimowy na tarasie
Ogrody zimowe mają wielowiekową tradycję, takie konstrukcje wznoszono już w XVII wieku w parkach, przy dworach o przy ogrodach pałacowych. Obecnie trend jest na tyle powszechny, iż ogrody zimowe są coraz częstszym widokiem w przydomowych ogrodach. Ta inwestycja nie jest niestety zaliczana do najtańszych, jednak mogą znacznie poprawić funkcjonalność domu lub ogrodu, jak i pozwolić na uprawę rzadkich, egzotycznych roślin. Obiekty wykazują pewne walory dekoracyjne, szczególnie przy odpowiednim urządzeniu. Biorąc pod uwagę względy praktyczne (większa stabilność, wygoda korzystania, ochrona przed wiatrem), często przymocowywane są do budynków mieszkalnych. Na szczególną uwagę zasługuje ogród zimowy budowany na tarasie przy zastosowaniu istniejących już konstrukcji.
Ogród zimowy na tarasie – jakie jest jego przeznaczenie?
Ogród zimowy może pełnić mnóstwo funkcji, które w pewnym stopniu oddziałują na projekt. Przeważnie ten, który jest budowany na tarasie, służy do spędzania wolnego czasu i spożywania posiłków. Aby ogród spełniał swoją funkcję i nie był zbyt mały, zaleca się wybrać model o powierzchni większej niż 10m2. Na sam zestaw mebli trzeba przeznaczyć 5-6m2, aby aby było możliwe wygodne i bezkolizyjne korzystanie z nich. Podstawowy wariant (średni lub mały ogród zimowy na tarasie) umożliwi uprawę niewielkiej ilości roślin oraz minimalistyczną aranżację. Zimowy ogród, którego głównym celem będzie uprawa egzotycznych roślin, powinien mieć większą powierzchnię. Ogród dekoracyjny niekiedy cechuje się niesztampowym kształtem, np.: kopulasty dach. Oczywiście nadal należy kierować się przede wszystkim dopasowaniem do budynku, stylem urządzenia ogrodu oraz stylem architektonicznym. Prawidłowe usytuowanie to część wschodnia, południowo-wschodnia lub zachodnia. Północ jest za bardzo zacieniona, a na stronie południowej będzie dla rośliny zbyt parno – odpoczynek latem będzie niekomfortowy i często niemożliwy, a rośliny będą ulegały poparzeniu. Ciekawym rozwiązaniem, które uchroni ogród zimowy na tarasie przed nadmiernym nasłonecznieniem, jest instalacja rolet lub markiz. W oranżeriach typu zimowego bardzo często uprawia się bluszcze, cytrusy, kawę arabską, sukulenty, laurowce i azalie indyjskie. Ciepła oranżeria jest dobrym miejscem dla wielu gatunków storczyków, palm, monster, fikusów, strelicji czy oleandrów. Oranżerie zaleca się również oświetlić, co sprawi, że będzie można z niej korzystać o świcie, jak i w nocy.
Ogród zimowy na tarasie – co warto wiedzieć przed zakupem?
Dobry projekt będzie uwzględniał nie tylko nasze preferencje i oczekiwania, ale także aspekty prawne i kwestie bezpieczeństwa. Konstrukcje mogą być drewniane, stalowe lub aluminiowe. Najbardziej praktyczny i nowoczesny jest ostatni materiał (lekki, atrakcyjny wizualnie, odporny na warunki atmosferyczne, wytrzymały). W materiale pokryciowym przeważnie wybiera się pomiędzy poliwęglanem a szkłem. Dobry materiał cechuje się tym, iż nie przepuszcza (bądź przepuszcza minimalnie) promieniowanie UV. Bardzo ważne jest nachylenie dachu. Powinno wynosić 20-45 stopni, aby pozwalało na swobodne osuwanie się śniegu. Przy nachyleniu 55-65 stopni wewnątrz będzie prawidłowy poziom nasłonecznienia. Producenci ogrodów zimowych bardzo często podają maksymalne obciążenie (kg/m2). Mimo wszystko nie powinno się dopuszczać do przykrywania dachu warstwami śniegu i lodu. Zmniejszy to bezpieczeństwo, jednocześnie jest niekorzystne w przypadku uprawy roślin, które zimą bardzo często doznają niedoboru światła. Najpopularniejsze są dachy jednospadowe, jednak w sprzedaży dostępne są również ogrody zimowe z dachami mansardowymi, wielospadowymi, łukowatymi i kopulastymi.