Maty do ćwiczeń, a rozciąganie

maty-do-cwiczen

Wykonując ćwiczenia na podłodze, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, takie jak maty wykonane z miękkiego tworzywa sztucznego. Sprawdź, w czym mogą pomóc, a także, dlaczego czasem okazują się niezastąpione i trzeba je nabyć.

Rozciąganie można wykonywać na wiele różnych sposobów. Wiele z ćwiczeń wykonuje się stojąc, jednak znaczną część ćwiczeń rozciągających trzeba wykonywać, siedząc na podłodze lub klęcząc. Maty do ćwiczeń przeznaczone do treningu na ziemi są bardzo przydatnym akcesorium zarówno w siłowni, jak i w domu. Ponadto są one wykorzystywane nie tylko podczas ćwiczeń rozciągających, ale także podczas standardowych ćwiczeń z masą własnego ciała lub do treningu z ciężarami zewnętrznymi.

Maty do ćwiczeń – czy są niezbędne do rozciągania?

Same maty do ćwiczeń niewątpliwie nie są elementem niezbędnym podczas rozciągania, nawet podczas ćwiczeń wykonywanych na podłodze. Mimo wszystko każdy z praktyków jogi lub tradycyjnego rozciąganie zaleca zaopatrzyć się w tego rodzaju akcesoria dla własnej wygody, a także bezpieczeństwa. Co prawda większość ćwiczeń i pozycji można wykonywać bez maty, jednak wykonując je na twardej podłodze narażamy się na kontuzje i bardzo nieprzyjemne odczucia. Znaczna część pozycji obciąża na przykład kolano, biodro lub inną część ciała w punktowy sposób. To z kolei warunkuje wywieranie ogromnej siły na niewielki obszar, co jest bardzo bolesne dla osoby ćwiczącej. Jeśli więc ćwiczy się na twardej podłodze wykonanej z drewna lub terakoty, sam trening może okazać się bardzo niekomfortowy. Miękka piankowa mata całkowicie od tego zabezpiecza i wystarczy nawet najcieńsza wersja, by pozbyć się tego rodzaju problemów. Chcąc całkowicie się zabezpieczyć, warto kupić nieco grubszą matę, a nie decydować się na najcieńsze wersje.

Maty, a bezpieczeństwo podczas rozciągania

Niektóre z ćwiczeń wymagają także wchodzenia w niezbyt stabilne pozycje. Masa ciała opiera się wtedy na kończynach, które z kolei powinny dobrze przylegać do podłoża. Niestety jeśli jest to drewniana i lakierowana podłoga lub podłoga wykonana z płytek, trudno o zachowanie choćby minimalnej stabilności. W takiej sytuacji nietrudno o to, by nogi lub ręce rozjechały się w niekontrolowany sposób, a to kończy się w najlepszym razie bolesnym upadkiem. Często jednak nie kończy się na upadku, gdyż skrajne pozycje podczas rozciągania i nagły brak równowagi grożą bardzo poważną kontuzją. Przy braku szczęścia w ten sposób można nawet naderwać mięsień, a to oznacza wiele miesięcy rehabilitacji.