Kubki niekapki, butelki, czy bidony dla dzieci — co warto wiedzieć

bidony dla dzieci

Rozszerzając dietę niemowlaka, stawiamy sobie bardzo wiele pytań. Jedno z nich brzmi, z czego powinno pić dziecko? Na rynku dostępne są bidony dla dzieci, butelki, a także kubki niekapki. Która opcja będzie najlepsza dla naszej pociechy?

Butelka ze smoczkiem jako pierwsza opcja

Butelka na pewno sprawdza się najlepiej w pierwszych miesiącach życia ze względu na powolne wypływanie napoju przez smoczek. Prawdopodobieństwo zakrztuszenia się jest więc najmniejsze. W późniejszych miesiącach dziecko ma opanowane picie przy pomocy butelki, a rodzice mają spokojną głowę, ponieważ możliwość rozlania jest niewielka, a picie jest raczej łatwe i bezpieczne. Niestety przedłużanie picia z naczynia ze smoczkiem, jak również częste używanie smoczka może prowadzić do zgryzu, problemów z mówieniem oraz krzywych zębów, dlatego warto rozważyć inną opcję podczas rozszerzania diety.

Kubek niekapek jako pierwszy zamiennik butelki

Wielu rodziców decyduje się na zakup kubeczków z niekapiącym ustnikiem ze względów praktycznych. Jest on łatwy w użytkowaniu oraz ryzyko wylania zawartości jest niewielkie. Kolejną korzyścią jest samodzielność dziecka. Może ono pić z naczynia wyglądem przypominającym to, z czego piją rodzice. Niestety badania wykazały, że zarówno pierwsza, jak i druga opcja nie są dobrym pomysłem ze względu na problematyczny rozwój wymowy oraz jakość zgryzu. Wargi dziecka układane są w rulonik, czyli nienaturalny kształt zupełnie nieprzydający się do nauki właściwej artykulacji. Mając to na uwadze, warto zastanowić się, czy zakup tego wariantu jest właściwy.

Bidony dla dzieci jako kolejna alternatywa

Bidony dla dzieci są idealnym rozwiązaniem problemów z mową i zgryzem. Istnieje wiele modeli. Na początku dobrze sprawdzają się zawierające rurkę, gdyż ryzyko rozprzestrzenienia się płynu jest bardzo niskie. Co więcej, rurka wpływa na aktywny proces picia, ponieważ zaciśnięcie warg wokół małej rureczki i ssanie wymaga wysiłku, który przyczynia się do rozwijania aparatu artykulacyjnego. Kupując bidon, należy pamiętać o odpowiedniej miękkości rurki, ponieważ twarde wpływają na wykrzywianie zębów i ranienie dziąseł tak bardzo wrażliwych podczas ząbkowania. Jest to wygodna opcja nie tylko w domu, ale również w podróży, ponieważ zawiera odpowiednie zamknięcie. Posiada on tylko jedną wadę — trudność w czyszczeniu. Niestety rurkę nie jest łatwo wyczyścić, ale można ją regularnie wymieniać.

Tworzywa wykorzystywane do produkcji

W dużej mierze materiałami stosowanymi do produkcji są tworzywa sztuczne. Niestety nie wszystkie mogą mieć kontakt z żywności. Zupełnie nieświadomie możemy dostarczać maluchowi do organizmu wraz z piciem szkodliwe substancje. Przede wszystkim należy unikać podawania kwaśnych soków w plastiku, ponieważ kwas może wchodzić w reakcję z tworzywem, wytwarzając mikrourazy na ściankach. Z czasem w tych szczelinach rozwijają się różne bakterie. Dobrym rozwiązaniem jest zakup szklanych naczyń. Nie pochłaniają zapachów ani smaków, co jest bardzo dużą zaletą tego materiału. Ryzyko spożywania szkodliwych substancji też jest znikome. Co więcej, szkło jest materiałem wytrzymałym na wysokie temperatury. Niestety mogą ulec stłuczeniu, ale prawdopodobieństwo tego jest niewielkie, ponieważ wykonane są ze szkła borokrzemowego o wysokiej trwałości.