Krzesło toaletowe, czy wózek toaletowy

Osoby o zaawansowanym stopniu niepełnosprawności mają ogromną trudność w wykonywaniu codziennych czynności. Nie są w stanie samodzielnie siadać, wstawać i korzystać z toalety czy prysznica. Z pomocą przychodzą więc specjalnie dostosowane akcesoria łazienkowe, ułatwiające zachowanie odpowiedniej higieny w wygodnych, intymnych warunkach. Wielu producentów oferuje profesjonalne wózki i krzesła toaletowe, których celem jest zapewnienie wysokiego komfortu osobom niepełnosprawnych w codziennym funkcjonowaniu.

Do czego służy krzesło toaletowe?

Krzesło toaletowe przeznaczone jest przede wszystkim dla niepełnosprawnych, ale również seniorów, osób po wypadkach i poważnych kontuzjach, a także wszystkich mających problem ze swobodnym wstawaniem i siadaniem. Producenci prześcigają się w rodzajach wytwarzanych krzeseł i zastosowanych w nich ulepszeniach. Można je dostosować do określonego rodzaju niepełnosprawności. Najważniejsze jest, aby siedzisko znajdowało się wyżej niż w przypadku zwykłej muszli, a obok niego znajdowało się boczna rama, a także oparcie. Dzięki temu wstawanie i siadanie nie będzie tak kłopotliwe. Znacząco poprawi to i usprawni codzienne funkcjonowanie. Typowe krzesło toaletowe zbudowane jest z ram, deski sanitarnej oraz specjalnego pojemnika na nieczystości. Niektóre wyposażone są także w klapę oraz oparcia, zwiększające komfort korzystania z tego rodzaju toalety. W przypadku osoby niepełnosprawnej, która nie jest w stanie samodzielnie stać i utrzymać równowagi powinny mieć dodatkowy stelaż, który będzie służył jako podpórka. Krzesła toaletowe są dosyć stabilne, jednak nie mogą się przemieszczać wraz z osobą korzystającą z niego. Tę opcję oferuje wózek toaletowy. Można go swobodnie przenosić razem z użytkownikiem, dzięki czemu może on czuć się o wiele swobodniej.

Krzesła toaletowe powinny być wykonane z materiału nierdzewnego, np. stali malowanej za pomocą metody proszkowej bądź aluminium. Niektóre modele można składać, dzięki czemu nie zajmują tak dużej przestrzeni i nie utrudniają korzystania z toalety pozostałym, sprawnym domownikom. Dużym ułatwieniem są takie krzesła, które dodatkowo posiadają kółka, sterowane pilotem akumulatory, zagłówki, miękkie oparcia, wygodne siedzisko oraz podpórki na nogi. Wysokość i nachylenie krzesła toaletowego można regulować, aby odpowiadały wzrostowi, wadze i sprawności fizycznej osoby niepełnosprawnej. Warto zwrócić uwagę na takie jego parametry jak: głębokość, szerokość i wielkość, a także odległość pomiędzy ramami i nogami krzesła. To bardzo ważne z punktu widzenia stabilności i bezpieczeństwa całej konstrukcji. Istotne jest również, by pojemnik na nieczystości łatwo się demontował i czyścił.

Wózek toaletowy – na co warto zwrócić uwagę

W porównaniu z opisanym wyżej krzesłem dla osób niepełnosprawnych, wózek toaletowy wypada korzystniej z jednego prostego powodu – można go swobodnie przemieszczać wraz z siedzącym już na nim korzystającym. Dzięki temu zapewnia mu dużo większy komfort, intymność i prywatność. Osobę można bardzo szybko i sprawnie umieścić na wózku i przewieźć w ustronne miejsce. Ten rodzaj usprawnienia świetnie sprawdza się również w formie przyłóżkowej toalety. Umożliwia także podjechanie nad muszlę kompaktową z zewnętrzną spłuczką dzięki stabilnej tylnej konstrukcji.

Ważne, aby wózek toaletowy oferował możliwość regulowania swojej wysokości, dzięki czemu siedzisko można dostosować do wzrostu konkretnej osoby. Warto także zwrócić uwagę na maksymalne dopuszczalne obciążenie. Nieprzestrzeganie tej normy może być bardzo niebezpieczne dla osoby niepełnosprawnej i powodować szybszą utratę trwałości wózka toaletowego. Jego kółka powinny być antypoślizgowe oraz być wyposażone w specjalne hamulce. Opcja zatrzymania wózka jest bardzo przydatna także dla opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy pomagają im w codziennym wykonywaniu czynności higienicznych.