Jak zmniejszyć negatywny wpływ rozwodu na życie codzienne?

Podjęcie decyzji o rozwodzie może być bardzo trudne, bez względu na przyczynę. Może wywrócić Twój (i nie tylko Twój) świat do góry nogami, utrudnić nawet tak proste rzeczy, jak przetrwanie dnia pracy. Ciężko jest myśleć o czymkolwiek innym i dbać o swoją produktywność. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby przejść przez tę trudną zmianę z podniesioną głową.

Co robić, by rozwód wpływał na codzienność w jak najmniejszym stopniu?

Przede wszystkim uznaj, że możesz mieć różne uczucia. To normalne, że będą Ci teraz częściej towarzyszyć takie stany, jak:

  • smutek,
  • złość,
  • rustracja,
  • wyczerpanie,

Co więcej, te uczucia mogą być naprawdę intensywne. Możesz także obawiać się o przyszłość. Zaakceptuj taki stan rzeczy, równocześnie pamiętając, że takie uczucia z czasem będą coraz słabsze. Nawet jeśli małżeństwo nie było udane – wyruszenie w nieznane jest przerażające, dlatego mówiąc najprościej: daj sobie spokój, nie ukrywaj tego, nie walcz z uczuciami.

Daj sobie pozwolenie na odczuwanie i funkcjonowanie w takim stanie przez pewien czas. Nie jesteś z kamienia i w istocie możesz nie być w stanie być tak produktywny w pracy lub troszczyć się o innych w dokładnie taki sposób, jak to miało miejsce do tej pory. Zamiast pogłębiać negatywne stany, poświęć czas na:

  • uzdrowienie,
  • przegrupowanie,
  • przywrócenie energii.

Rozwód może boleć – nie przechodź przez ten proces samotnie!

Nie przechodź przez to sam. Dzielenie się uczuciami z przyjaciółmi i rodziną może pomóc ci przetrwać ten okres. Rozważ dołączenie do grupy wsparcia, w której możesz rozmawiać z innymi osobami, które znajdują się, bądź znajdowały w podobnych sytuacjach. To żaden wstyd! Wpisując w Google hasło typu „grupy wsparcia rozwód Kraków” bądź inna, interesująca Cię lokalizacja – szybko przekonasz się, jak wiele osób jest w podobnej sytuacji do Twojej.

Izolacja może podnieść poziom stresu, zmniejszyć koncentrację i przeszkodzić w pracy, relacjach i ogólnym zdrowiu, dlatego nie bój się uzyskać pomocy z zewnątrz, jeśli jej potrzebujesz.

Zadbaj o swoje zdrowie – bardziej niż zwykle!

Warto rozszerzyć tę myśl – chodzi o to, by zadbać o siebie zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Bądź dobry dla siebie i swojego ciała – zaczynając nawet od drobiazgów:

  • poświęć trochę czasu na ćwiczenia,
  • dobrze się odżywiaj,
  • nie odmawiaj sobie relaksu.

Równocześnie trzymaj się swoich normalnych procedur w jak największym stopniu. Staraj się unikać podejmowania poważnych decyzji lub zmian w planach życiowych. Nie używaj alkoholu, narkotyków ani papierosów jako sposobu na poradzenie sobie- prowadzą tylko i wyłącznie do większych problemów.

Warto też właśnie teraz znaleźć czas na poznanie swoich zainteresowań. Skup się na rzeczach, które lubisz robić bez współmałżonka. Czy zawsze chciałeś zająć się malarstwem lub grać w zespole? Zapisz się na zajęcia, zainwestuj czas w swoje hobby, zgłoś się na ochotnika i znajdź czas, aby cieszyć się życiem i poznawać nowych przyjaciół.

Trudny czas rozwodu – co jeszcze możesz dla siebie zrobić?

Myśl pozytywnie. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, prawda? Jednak znalezienie nowych zainteresowań i przyjaciół ułatwi to przejście. Bądź elastyczny. Jeśli masz dzieci, tradycje rodzinne będą nadal ważne, ale niektóre z nich mogą wymagać dostosowania. Prędzej czy później życie wróci do normy, chociaż „norma” może różnić się od tego, czym była do tej pory.

Przejście przez rozwód a relacja z dziećmi

Jeśli masz dzieci, upewnij się, że wiedzą, że ten rozwód nie jest ich winą. Słuchajcie ich i rozwiewajcie ich wątpliwości. Bądźcie współczujący, ale bezpośredni w swoich odpowiedziach. Nade wszystko zapewniaj dzieci przez cały ten czas, że mogą na Tobie polegać. Składaj i dotrzymuj realistycznych obietnic.

Dodatkowo pilnuj tego, by nie angażować dzieci w wasz konflikt – to znaczy absolutnie należy unikać sprzeczania się lub wypowiadania się negatywnie o drugim rodzicu przed swoimi dziećmi. Nie używaj ich jako szpiegów lub posłańców ani nie każ im stawać po swojej stronie.