Czym jest trądzik? Leczenie trądziku

Trądzik najczęściej kojarzymy z okresem dojrzewania, nie jest to jednak dolegliwość zarezerwowana wyłącznie dla nastolatków. To wstydliwa choroba także dla dorosłych, będąca nierzadko powodem kompleksów.

Przyczyny powstawania trądziku

Objawy trądziku są zawsze takie same – wypryski, występujące na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Przyczyny występowanie tej choroby są jednak różne. Trądzik może być wynikiem:
• nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych
• zmian hormonalnych
• stresu
• stosowania niektórych leków
• złej diety
• uwarunkowań genetycznych

Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych

Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za ochronę skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. Do tego celu produkowany jest specjalny lubrykant zwany sebum, który tworzy na skórze ochronną warstwę. Problem pojawia się gdy gruczoły produkują go zbyt wiele – otwory wyprowadzające sebum zatykają się. Sebum wchodzi wtedy w interakcję z bakteriami normalnie występującymi na skórze i zaczynają się one szybko rozmnażać. Wynikiem tego jest pojawienie się ropnych zmian.

Zmiany hormonalne

Zwiększona produkcja hormonów płciowych jest główną przyczyną pojawiania się trądziku młodzieńczego. Męskie hormony, zwane androgenami wpływają na zwiększoną aktywność gruczołów łojowych.
U kobiet zmiany nasilają się zaraz przed miesiączką.

Stres

Stres należy do czynników mogących zaostrzyć objawy trądziku. Podwyższony w sytuacjach stresowych poziom kortyzolu wpływa na funkcjonowanie gruczołów i powoduje nadmierną produkcję sebum.

Działanie leków

Stosowanie niektórych leków może skutkować pojawieniem się zmian trądzikowych. Najczęściej trądzik wywołuje przyjmowanie leków antykoncepcyjnych. Oprócz tego także leki zawierające jod, sole litu czy związki bromu.

Dieta

To co jemy ma ogromny wpływ na kondycję skóry. Spożywanie pokarmów zawierających konserwanty, syntetyczne aromaty, sztuczne barwniki czy ostre przyprawy ma negatywny wpływ na stan cery. Zła dieta może doprowadzić do powstania trądziku także u osób, u których zmiany tego typu występują bardzo rzadko.

Uwarunkowanie genetyczne

Skłonność do nadmiernego wytwarzania sebum można odziedziczyć. Zmiany trądzikowe pojawiają się znacznie częściej u osób, których jeden z rodziców miał trądzik.

Leczenie

W przypadku trądziku o łagodnym lub średnim nasileniu stosuje się leczenie miejscowe. Preparaty przeznaczone do zwalczania trądziku mają postać maści, kremów, żeli czy płynów, które nanosi się bezpośrednio na zmiany trądzikowe.

Środki do leczenia miejscowego zawierają głównie:

• retinoidy – pochodne witaminy A, ograniczają powstawanie stanów zapalnych i tworzenie się zaskórników, ponadto wpływają na prawidłowe złuszczanie się naskórka
• kwas azelainowy – działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i złuszczająco, wpływa na zmniejszenie łojotoku
• nadtlenek benzoilu – wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
Zmiany o dużym natężeniu wymagają stosowania leczenia ogólnego. W tym przypadku stosuje się leki doustne:
• antybiotyki – tetracyklina, doksycyklina, minocyklina, metacyklina (stosowane przez dłuższy okres czasu)
• tabletki antykoncepcyjne – stosowane w przypadku zaburzeń hormonalnych, stosowane u kobiet, u których zmiany występują przed okresem
• izotretynoinę – zapobiega stanom zapalnym oraz hamuje wydzielanie sebum

Poza tym skuteczne są zabiegi poprawiające stan skóry takie jak peelingi medyczne.

Pielęgnacja skóry ze skłonnością do trądziku

W celu utrzymania cery w dobrym stanie konieczne jest szczególne dbanie o nią każdego dnia. Przede wszystkim powinno się używać kosmetyków specjalnie przeznaczonych do skóry z trądzikiem. Warto także korzystać z delikatnych peelingów i maseczek oraz kremów nawilżających.