Blacha dachowa — o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Rodzaje blachy dachowej — czym się charakteryzują?

Każdy, kto zastanawia się nad zmianą pokrycia dachowego, jedną z pierwszych rzeczy, które musi uwzględniać, jest rodzaj materiału, który będzie użyty. Choć rynek oferuje mnóstwo najróżniejszych wariantów, warto rozważyć plusy zastosowania blachy dachowej. Tego rodzaju pokrycia dachowe zaliczane są do najpowszechniej stosowanych materiałów i w wielu aspektach to właśnie blacha dachowa okazuje się najlepszym wyborem.

Blacha dachowa — aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem?

Blacha dachowa może różnić się w wielu kwestiach, dlatego też przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić jej parametry. Najważniejszym z nich jest grubość — im ten parametr jest większy, tym pokrycie dachowe okazuje się solidniejsze, a zarazem cięższe i bardziej sztywne. Ten czynnik jest niezwykle ważny w przypadku starej blachy stalowej. Powszechnie stosowane są szczególnie blachy ocynkowane. Mimo wszystko wydaje się jednak, iż lepszym wyborem jest blacha dachowa pokryta alucynkiem, gdyż zapewnia dłuższą ochronę.

Podczas wyboru blachy na dach koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parametr znany jako efektywna powierzchnia krycia. To dzięki niemu można dowiedzieć się, jakie jest rzeczywiste zużycie blachy profilowanej. Pozwala to oszacować, jaka ilość blachy jest niezbędna do pokrycia dachu.

Rodzaje blachy dachowej — czym się charakteryzują?

Blacha dachowa może charakteryzować się najróżniejszymi parametrami, jednak i zostać wytworzona z co najmniej kilku materiałów. Istotne jest, aby dobrać ją pod kątem kształtu dachu. Dla przykładu na dachach płaskich i nieco spadzistych kładzie się blachę płaską. Bez większych komplikacji można zamontować ja na targach o kątach większych niż trzy stopnie.

Nieco innym wariantem jest blacha trapezowa. Układana jest zazwyczaj na dachach o nieco większym nachyleniu połaci, które oscyluje w granicy 5-13 stopni. Co więcej, stosuje się ją również do wykańczania elewacji. Jej fala z wyglądu przypomina trapez — stąd geneza jej nazwy.

Coraz częściej spotykanym rodzajem blachy dachowej jest tzw. blachodachówka. Odnajduje ona zastosowanie głownia na dużych i prostych dachach. Ponadto dostępny jest również typ blachodachówki w panelach, który doskonale sprawdza się przy nieco bardziej skomplikowanych powierzchniach. Blachodachówka to dobry wybór w przypadku, w którym nachylenie dachu przekracza 13 stopni.

Gdy kat nachylenia połaci jest o wiele większy, warto przemyśleć zakup płytek dachowych. Cechują się one niewielkim rozmiarem, dzięki któremu można położyć je na każdym rodzaju dachu, nawet w przypadku, w którym posiada on liczne lukarny. Płytki dachowe wymagają kąta w przedziale 12-20 stopni.